2027 Kia Telluride DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-21052L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 20mm |
| Height | 35.4mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 18mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 325mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Hole Diameter | 12.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Weight | 14.65LB |
