2026 Hyundai Elantra N DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-03062L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 33.3mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 314mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Hole Diameter | 12.4mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Discard Thickness | 18mm |
| Overall Height | 33.3mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 76mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Surface Type | Slotted |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.4mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 14.05LB |
