2026 Ford F-150 DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
633-54288R
Axle:
Rear Right
Sub model:
King Ranch, Lariat, Platinum, STX, XL, XLT
Engine Base:
3.5L 3496cc 213ci V6 , 5.0L 5038cc 307ci V8
Body Type:
Crew Cab Pickup, Extended Cab Pickup
PCQ:
1
Note:
Max Tow Rear Axle (350mm rear Disc)
Description
- DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
Features and Benefits
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Zinc Plated Black For Rust Protection On The Rotor Hub, Vents, And Edge
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 45.6mm |
| Outside Diameter | 350mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Discard Thickness | 22.5mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Hat Finish | Zinc Black |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Plain |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 135mm |
| Center Hole Diameter | 90mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 21.05LB |
