2026 Ford Bronco DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-54276L
Axle:
Rear Left
Sub model:
Badlands, Base, Big Bend, Heritage Edition, Outer Banks, Stroppe Edition
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | X Drilled |
| Outside Diameter | 308mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Height | 80.75mm |
| Discard Thickness | 22mm |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 13.2mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Center Hole Diameter | 93mm |
| Weight | 18.65LB |
