2026 Ford Bronco DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-54275R
Axle:
Front Right
Sub model:
Badlands, Base, Big Bend, Heritage Edition, Outer Banks, Stroppe Edition
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 66.35mm |
| Discard Thickness | 32mm |
| Outside Diameter | 311mm |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Nominal Thickness | 34mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Hole Diameter | 13.2mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 98mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Surface Type | Slotted |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Weight | 25.45LB |
