2026 Ford Bronco DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-54287L
Axle:
Front Left
Sub model:
Raptor
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Height | 50mm |
| Outside Diameter | 350mm |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Nominal Thickness | 34mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 32.5mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Circle Diameter | 135mm |
| Surface Type | Slotted |
| Center Hole Diameter | 90mm |
| Weight | 27.4LB |
