2026 Ford Bronco Sport DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-54281R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 27mm |
| Outside Diameter | 308mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Height | 50.7mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Discard Thickness | 25mm |
| Center Hole Diameter | 63.5mm |
| Bolt Hole Diameter | 13.75mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 19.65LB |
