2026 BMW i4 DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
900-31168
Axle:
Front
Sub model:
eDrive40, xDrive40
PCQ:
2
Note:
Except M Sport Brake; 4-Piston Front Calipers; Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Standard Brakes; Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Description
- DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Disc Thickness Variation (DTV) - 010 MM Maximum
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Fined Turned Finish (16 RMS) For Improved Initial Rotor And Pad Break-In
- Geomet® Coated To Provide High-Performance Corrosion Protection
- Lateral Runout - 050 MM Maximum
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 348mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 28.4mm |
| Height | 66.6mm |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Disc Finish | Fully Coated GEOMET |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 30mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Surface Type | Smooth |
| Bolt Hole Diameter | 16.7mm |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Hat Finish | Fully Coated GEOMET |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Weight | 26.4LB |
