2026 BMW i4 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-31168L
Axle:
Front Left
Sub model:
eDrive40, xDrive40
PCQ:
1
Note:
Except M Sport Brake; 4-Piston Front Calipers; Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Standard Brakes; Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Outside Diameter | 348mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Discard Thickness | 28.4mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Height | 66.6mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 16.7mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Weight | 26.4LB |
