2026 BMW 230i DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-31130L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Note:
M Sport Brakes; Full Cast Disc
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.7mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 345mm |
| Height | 64.1mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Overall Height | 64.1mm |
| Discard Thickness | 22.4mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.7mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 112mm |
| Weight | 21.1LB |
