2025 Ram 4000 DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
633-40122L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
Features and Benefits
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Zinc Plated Black For Rust Protection On The Rotor Hub, Vents, And Edge
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Zinc Black |
| Height | 125mm |
| Outside Diameter | 358mm |
| Bolt Hole Quantity | 8EA |
| Center Hole Diameter | 123mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Nominal Thickness | 34mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 32.4mm |
| Disc Finish | Plain |
| Bolt Hole Diameter | 16.5mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 8 |
| Bolt Circle Diameter | 165mm |
| Weight | 38.7LB |
