2025 Ram 4000 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-40110L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 8EA |
| Height | 102mm |
| Overall Height | 102mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 360mm |
| Nominal Thickness | 39mm |
| Center Hole Diameter | 123mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Discard Thickness | 37.4mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.7mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 8 |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.7mm |
| Bolt Circle Diameter | 165mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 165mm |
| Weight | 39.1LB |
