2025 Nissan Kicks DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-67116L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Outside Diameter | 296mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 44.2mm |
| Discard Thickness | 23.4mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | X Drilled |
| Nominal Thickness | 26mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Center Hole Diameter | 68mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 17.1LB |
