2025 Mitsubishi Eclipse Cross DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-39023R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 294mm |
| Discard Thickness | 24.4mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 45.7mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Nominal Thickness | 26mm |
| Bolt Hole Diameter | 13.15mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | X Drilled |
| Stud/Lug Hole Diameter | 13.15mm |
| Overall Height | 45.7mm |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 15.75LB |
