2025 Kia K4 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-03069R
Axle:
Front Right
Sub model:
EX, GT-Line, LX, LXS
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 25mm |
| Height | 48.6mm |
| Discard Thickness | 23mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Surface Type | X Drilled |
| Bolt Hole Diameter | 12.5mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 280mm |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 14.35LB |
