2025 Ford F-150 DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-54289L
Axle:
Rear Left
Sub model:
King Ranch, Lariat, Platinum, Police Responder, Raptor, SSV, STX, Tremor, XL, XLT
Engine Base:
2.7L 164ci V6 , 3.5L 3496cc 213ci V6 , 5.0L 5038cc 307ci V8
Body Type:
Crew Cab Pickup, Extended Cab Pickup, Standard Cab Pickup
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Outside Diameter | 336mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Center Hole Diameter | 90.1mm |
| Discard Thickness | 18.5mm |
| Height | 42.6mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Circle Diameter | 135mm |
| Surface Type | Slotted |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Weight | 15.95LB |
