2025 BMW X4 DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
633-31171L
Axle:
Front Left
Sub model:
xDrive30i
PCQ:
1
Note:
Base Brakes; Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Description
- DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
Features and Benefits
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Zinc Plated Black For Rust Protection On The Rotor Hub, Vents, And Edge
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 330mm |
| Disc Finish | Plain |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Discard Thickness | 22.4mm |
| Height | 66.6mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Description | Value |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Hat Finish | Zinc Black |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Weight | 22.5LB |
