2024 Volkswagen Tiguan DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-74034R
Axle:
Front Right
Engine Base:
2.0L 1984cc 121ci L4
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Overall Height | 49.8mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Outside Diameter | 340mm |
| Center Hole Diameter | 65mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.2mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 50mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 112mm |
| Discard Thickness | 27mm |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 25LB |
