2024 Toyota Tacoma DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
633-76173R
Axle:
Rear Right
Sub model:
Limited, SR, SR5, TRD Off-Road, TRD PreRunner, TRD Sport
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor - Drilled & Slotted - Black
Features and Benefits
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Zinc Plated Black For Rust Protection On The Rotor Hub, Vents, And Edge
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Outside Diameter | 308mm |
| Discard Thickness | 16.5mm |
| Disc Finish | Plain |
| Height | 58.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Nominal Thickness | 18mm |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Center Hole Diameter | 97mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Weight | 14.2LB |
