2024 Toyota Tacoma DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-76173L
Axle:
Rear Left
Sub model:
Limited, SR, SR5, TRD Off-Road, TRD PreRunner, TRD Sport
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled & Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Discard Thickness | 16.5mm |
| Outside Diameter | 308mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 58.5mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Center Hole Diameter | 97mm |
| Nominal Thickness | 18mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Weight | 14.2LB |
