2024 Toyota RAV4 Prime DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-75061R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 317mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Nominal Thickness | 18mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Height | 44.5mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 62mm |
| Discard Thickness | 16.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 13.9LB |
