2024 Ram ProMaster 2500 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-40130R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 80.4mm |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Discard Thickness | 19.9mm |
| Bolt Hole Diameter | 17.7mm |
| Outside Diameter | 300mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Bolt Circle Diameter | 130mm |
| Weight | 16.7LB |
