2024 Mitsubishi Outlander PHEV DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-72071L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 330mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 16mm |
| Height | 47.5mm |
| Discard Thickness | 14mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Center Hole Diameter | 68mm |
| Weight | 15.8LB |
