2024 Mercedes-Benz GLC43 AMG DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
920-63196
Axle:
Rear
PCQ:
2
Description
- DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor - Drilled
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Disc Thickness Variation (DTV) - 010 MM Maximum
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Fined Turned Finish (16 RMS) For Improved Initial Rotor And Pad Break-In
- Geomet® Coated To Provide High-Performance Corrosion Protection
- Lateral Runout - 050 MM Maximum
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 45.6/49.6mm |
| Outside Diameter | 360mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Discard Thickness | 23.4mm |
| Nominal Thickness | 26mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Fully Coated GEOMET |
| Disc Finish | Fully Coated GEOMET |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Weight | 23.1LB |
