2024 Mercedes-Benz G63 4x4 Squared AMG DFC Brake Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
620-63214
Axle:
Rear
PCQ:
2
Description
- DFC Brake Rotor - Drilled
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Plain |
| Outside Diameter | 380mm |
| Bolt Hole Quantity | 8EA |
| Discard Thickness | 30mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Surface Type | X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 71.3mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 8 |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Center Hole Diameter | 125mm |
| Bolt Circle Diameter | 165mm |
| Weight | 29.8LB |
