2024 Lincoln Nautilus DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-54280L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 27mm |
| Outside Diameter | 320mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 10.5mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.85mm |
| Nominal Thickness | 12mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 71.06mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 13.5LB |
