2024 Lexus RX450h+ DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-75065R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 18mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 338mm |
| Center Hole Diameter | 62mm |
| Height | 40mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Discard Thickness | 16.5mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Weight | 15.5LB |
