2024 Lexus LS500 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-75072D
Axle:
Rear Left
Sub model:
F Sport
PCQ:
1
Note:
Replacement Full Cast Disc
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Overall Height | 66.3mm |
| Outside Diameter | 359mm |
| Discard Thickness | 28mm |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Surface Type | X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 62mm |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 27.45LB |
