2024 Lexus IS500 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-75067R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Note:
Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Outside Diameter | 323mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 64mm |
| Center Hole Diameter | 62mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 18.5mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 15.45LB |
