2024 INFINITI QX80 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-68017R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 18mm |
| Outside Diameter | 350mm |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | X Drilled |
| Height | 64.3mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Overall Height | 64.3mm |
| Center Hole Diameter | 82mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 139.8mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14.7mm |
| Weight | 20LB |
