2024 Ford Transit-350 HD DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-54284R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Note:
DRW; 11,000lb GVW; Vented Rear Disc
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Bolt Hole Diameter | 12.6mm |
| Outside Diameter | 338mm |
| Height | 81.46mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 30mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Center Hole Diameter | 129.33mm |
| Nominal Thickness | 33mm |
| Bolt Circle Diameter | 158.75mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Weight | 28.5LB |
