2024 Ford Transit-250 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-54270R
Axle:
Front Right
Drive Type:
RWD
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 308mm |
| Bolt Hole Diameter | 10x1.5mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Height | 55.5mm |
| Discard Thickness | 30mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Nominal Thickness | 33mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 116mm |
| Center Hole Diameter | 93.15mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 25.55LB |
