2024 Cadillac LYRIQ DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
900-47095
Axle:
Front
PCQ:
2
Note:
Base Front Brakes
Description
- DFC Brake Rotor
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Disc Thickness Variation (DTV) - 010 MM Maximum
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Fined Turned Finish (16 RMS) For Improved Initial Rotor And Pad Break-In
- Geomet® Coated To Provide High-Performance Corrosion Protection
- Lateral Runout - 050 MM Maximum
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Outside Diameter | 321mm |
| Discard Thickness | 27mm |
| Height | 51.5mm |
| Bolt Hole Diameter | 16mm |
| Disc Finish | Fully Coated GEOMET |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Surface Type | Smooth |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Bolt Circle Diameter | 132mm |
| Weight | 21.2LB |
