2024 Buick Enclave DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-48000R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Height | 48.3mm |
| Outside Diameter | 315mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Overall Height | 48.3mm |
| Discard Thickness | 20mm |
| Nominal Thickness | 23mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.9mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Center Hole Diameter | 67.4mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16mm |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 17.1LB |
