2024 BMW Z4 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-31171L
Axle:
Front Left
Sub model:
sDrive30i
PCQ:
1
Note:
Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 66.6mm |
| Outside Diameter | 330mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 22.4mm |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | X Drilled |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Weight | 22.5LB |
