2024 BMW X7 DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-31167L
Axle:
Rear Left
Sub model:
M60i
PCQ:
1
Note:
Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 398mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Height | 64.6mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 29.75LB |
