2024 BMW X1 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-31207R
Axle:
Front Right
Sub model:
M35i xDrive, xDrive28i
PCQ:
1
Note:
(USA/CANADA); Base Brakes; Red or Blue Calipers; 360mm Front Disc
(USA/CANADA); M Sport Brake
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled & Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Outside Diameter | 360mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 45.6mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Discard Thickness | 28.4mm |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Weight | 29.6LB |
