2023 Ford Mustang DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-54286L
Axle:
Front Left
Sub model:
EcoBoost, EcoBoost Premium
PCQ:
1
Note:
Standard Brakes, 320mm Front Disc
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 30mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 62.4mm |
| Outside Diameter | 320mm |
| Center Hole Diameter | 71mm |
| Discard Thickness | 28.5mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 20.7LB |
