2022 Nissan Frontier DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-67092L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 26mm |
| Height | 38.2mm |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Center Hole Diameter | 68mm |
| Outside Diameter | 296mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.8mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 38.2mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Weight | 18.45LB |
