2022 Chevrolet Trax DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-45018R
Axle:
Rear Right
Drive Type:
AWD
PCQ:
1
Note:
Upgraded Front Pads with Spreader Spring Tabs
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 45.2mm |
| Discard Thickness | 10mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 268mm |
| Surface Type | Slotted |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 12.1mm |
| Overall Height | 45.2mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Hole Diameter | 14.1mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14.1mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 60mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Circle Diameter | 105mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 105mm |
| Weight | 10.7LB |
