2021 Toyota Yaris DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-91003L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 4EA |
| Discard Thickness | 20mm |
| Height | 44mm |
| Overall Height | 44mm |
| Outside Diameter | 258mm |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 4 |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Center Hole Diameter | 55mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Diameter | 13.2mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 100mm |
| Bolt Circle Diameter | 100mm |
| Weight | 11.75LB |
