2020 Nissan X-Trail DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-67111L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Note:
TRW Rear Calipers; Electric Parking Brake
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 47.1mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 14mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 16mm |
| Outside Diameter | 292mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Center Hole Diameter | 68mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 12.45LB |
