2020 Nissan X-Trail DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-67088L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Note:
Akebono Rear Calipers; Manual Parking Brake
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 62.25mm |
| Outside Diameter | 292mm |
| Nominal Thickness | 16mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.7mm |
| Height | 62.25mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 14mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Center Hole Diameter | 68mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 12.1LB |
