2020 Buick Encore GX DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-45047R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 8mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 10mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 115mm |
| Outside Diameter | 264mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 70.7mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Height | 44.2mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Hole Diameter | 14mm |
| Weight | 9LB |
