2020 BMW 530i DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-31171R
Axle:
Front Right
Region:
Mexico
PCQ:
1
Note:
Base Brakes; Full Cast Replacement for Aluminum Hat Disc
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 24mm |
| Outside Diameter | 330mm |
| Discard Thickness | 22.4mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Height | 66.6mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Surface Type | Slotted |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 22.5LB |
