2019 GMC Sierra 2500 HD DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-48061R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 8EA |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Height | 119.2mm |
| Overall Height | 119.2mm |
| Outside Diameter | 360mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 180mm |
| Nominal Thickness | 34mm |
| Discard Thickness | 32.5mm |
| Bolt Hole Diameter | 16.2mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 8 |
| Surface Type | Slotted |
| Bolt Circle Diameter | 180mm |
| Center Hole Diameter | 127.2mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.2mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 37.35LB |
