2018 Toyota Tundra DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-76137L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 345mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 18mm |
| Height | 76mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 150mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 76mm |
| Discard Thickness | 16mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted |
| Bolt Circle Diameter | 150mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 112mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.3mm |
| Weight | 18.2LB |
