2018 Ram ProMaster 3500 DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-40117R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Note:
Heavy Duty Brakes; Vented Rear Disc
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 300mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 19.9mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Surface Type | Slotted |
| Bolt Hole Diameter | 17.7mm |
| Height | 80mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 130mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Overall Height | 80mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 17.7mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 130mm |
| Weight | 18.95LB |
