2018 Ram ProMaster 2500 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-40115L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Note:
Except Heavy Duty Brakes; Solid Rear Disc
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 280mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 82mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 82mm |
| Discard Thickness | 14.2mm |
| Bolt Hole Diameter | 17.7mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 16mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Bolt Circle Diameter | 130mm |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 17.7mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 130mm |
| Weight | 16.9LB |
