2018 Ram ProMaster 2500 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-40114R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 300mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 73.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Discard Thickness | 30mm |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Hole Diameter | 17.7mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Center Hole Diameter | 80mm |
| Bolt Circle Diameter | 130mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 23.25LB |
